Ahoj,
dneska jsem si pro Vás připravila článek o známkách s motýlky. Hrozně se mi líbí jejich provedení, a tak si pojďte přečíst, co jsem o známkách napsala.
Jelikož jsem se rozhodla motýlky sbírat a neustále mi přibývají, tak se můžete těšit rovnou na několik dílů. Všechny názvy motýlků jsou opisovány ze známek.
Přeji vám příjemné čtení.
Jak jistě všichni víte, pošta od 1. 5. 2016 zvedla ceny a klasický dopis nyní posíláme za 16 Kč místo za 13 Kč, a také vydala novou známku, která je opravdu krásná.
Známka obsahuje dva motýly a to Otakárka fenyklového a Otakárka ovocného.
„Otakárek fenyklový patří mezi nejkrásnější a největší denní motýly ČR (rozpětí křídel dosahuje velikosti 7-9 cm). Patří mezi ohrožené druhy motýlů ČR. Otakárek ovocný je motýl z čeledi otakárkovitých. Obývá teplé oblasti, hlavně jižní svahy pokryté křovinami. V ČR je vzácnější než příbuzný otakárek fenyklový. Hojnější je v jižní Evropě, např. v Řecku, Chorvatsku, Španělsku, Portugalsku, kde se vyskytuje trochu odlišná forma ve dvou generacích v roce. V ČR je chráněný.“
(zdroj: Česká pošta, 28. 4. 2016)
(zdroj: Česká pošta, 28. 4. 2016)
Já sama mám ve své sbírce známek z ciziny hodně motýlků a jsou to jedny z těch nejoblíbenějších známek. Doufám, že i tyto naše se budou líbit filatelistům a postcrosserům v cizině.
Nyní Vám postupně ukážu svou motýlí sbírku. (Alespoň máte příležitost prohlédnout i známky z jiných zemí a můžete je i porovnat.) Pokud budete mít náladu, určitě do komentářů napište, zda je hezčí naše známka anebo známky z ciziny. Předem chci poděkovat postcrosserům, kteří se mnou vyměnily známky, aby se mi sbírka rozšířila. Bez jejich pomoci bych ukázala pouze pár známek.
1. známka
S překladem textu na této známce mi musela pomoci mamka. Jelikož jsem mladší generace, co se ve škole už neučila Ruštinu, neumím azbuku.
Na levé stránky známky je napsáno „Pošta SSSR“, jedná se o starší známku zhruba z roku 1986.
„Sovětský svaz (celým názvem Svaz sovětských socialistických republik, zkráceně SSSR, rus. Сою́з Сове́тских Социалисти́ческих Респу́блик (СССР)) byl dle své ústavy socialistický stát, který existoval v Eurasii v rozmezí let 1922 až 1991.“
(zdroj: Wikipedia, 29. 4. 2016)
Dostala jsem ji v jednom swapu (výměně) pohledů s někým z Ruska. Latinský název motýlka je Papilio machaon, tedy český Otakárek fenyklový. Tato známka se tedy jednoznačně porovnat s tou naší novou 16 Kč známkou.
2. známka
Zde mi s překladem také pomohla mamka. Známka je z Bulharska. Jak můžete vidět, je na ní napsaný rok 1984, což je také známka z minulého století.
Latinský název pro tohoto motýlka je Inachis io a pod českým názvem ho můžeme najít jako Babočka paví oko.
3. známka
Přeložit si název na známce pro mě nebyl problém, pomohl mi vyhledávač. Známka pochází z ostrovního státu v Africe v Guinejském zálivu. Stát se jmenuje Svatý Tomáš a Princův ostrov. Řekla bych, že tato známka je celkem unikát. Za můj postcrosserský život mi nedošel pohled z Afriky natož z malinkého ostrova.
Dala jsem si tu práci a na postcrossingu jsem našla tuto zemi. K mému údivu je zapojen do postcrossingu pouze jeden člověk. No posuďte sami: Sao Tome and Principe.
Latinský název motýlka je Papilio bromius.
4. známka a 5. známka
Další dvě motýlkové známky jsou z Kampučské lidové republiky, která existovala v letech 1979-1993 za doby okupace vietnamskou armádou. Dneska se setkáváme s názvem Kambodža.
(zdroj: Wikipedia, 4. 5. 2016)
Kambodža se nachází v jihovýchodní Asii, a řadí se mezi nejchudší země v regionu.
(zdroj: Wikipedia, 4. 5. 2016)
Za tyto dvě známky jsem moc ráda. Známek tohoto typu vyšlo celkem dost, takže do budoucna plánuji rozšířit svou sbírku, pokud bude příležitost.
Největší zajímavostí pro mě je to, že i v chudších zemích si dávají záležet na známkách. A to je veliké plus že?
Latinský název pro prvního motýla je Papilio polytes.
Latinský název pro druhého motýla je podle známky Danaus sita.
6. známka
Další známkou je známka z Polska. Je nová, z roku 2013.
V Polsku stejně jako u nás mají známky písmena. Tato známka má písmenko A, dá se použít při posílání pohlednic v Polsku. Písmenko B se dá použít i mezinárodně.
(zdroj: www.stampspoland.nl, 5. 5. 2016)
Latinský název pro motýlka je Polyommatus semiargus a v Česku ho známe pod jménem Modrásek lesní.
7.známka-8. známka
V mé sbírce je dokonce i známka z Československa. Tyto dvě jsou ze série Ochrana přírody - motýli z roku 1987.
(známka 1 Kč, druhý) Bielopásovec topoľový je slovenský název pro českého motýla Bělopáska topolového, latinsky Limenitis populi.
(známka 4 Kčs, první) Okáň hruškový je slovenský název pro českého motýla Martináče hruškového, latinsky Saturnia pyri. Je to největší noční motýl střední Evropy. Jeho housenky žijí hlavně na ovocných stromech.
(zdroj: Wikipedia, 13. 5. 2016)
9. známka
Je z Mongolska, z roku cca 1977. Tato edice je velice jednoduchá. Žádné zbytečné čáry, prostě vidíme motýlka na barevném (zeleném) podkladu. V této edici jsou takto dělané všechny známky, můžete se přesvědčit na této stránce www.123rf.com.
Latinský název pro motýla je Aporia crataegi, v Česku ho známe pod názvem Bělásek ovocný.
Dneska je to ode mě vše. Článek jsem pojala způsobem, představit Vám postupně mou rozrůstající sbírku motýlích známek a ke každé říct nějakou zajímavost. Můžete se těšit i na další díly, ale ty vyjdou podle toho, jak rychle mi známky budou přibývat. Zajímavosti jsem vybírala samozřejmě podle svého uvážení a pro každou známku jsem vybrala úplně něco jiného. Doufám, že se Vám článek líbil.
Vaše Hann