Tohle téma je velice zajímavé a věřím, že spoustě z Vás rozšíří obzory. Nápady jsou samozřejmě moje a trochu jsem se inspirovala na internetu, kde není zrovna lehké něco najít.
1. Krteček
Mezi velice oblíbené věci z Česka patří Krteček. Cizinci ho velice často chtějí na pohledech a je celkem běžné, že na postcrossingových profilech je vypsán mezi pohlednicemi, které by dotyčný chtěl dostat.
Buď můžete poslat pohlednici, nebo třeba i omalovánky. Pokud Vám nevadí utratit trochu víc za celkovou hodnotu balíčku a za poštu, tak bych se rozhodně nebála koupit plyšovou hračku, maňáska, či nějakou figurku na klíče. Velice oblíbený je i dřevěný krteček. Nedávno jsem byla na exkurzi výroby hraček ve firmě DETOA, a mohu říct, že o Krtka byl i mezi českými návštěvníky veliký zájem. Zajímavost, kterou jsem se dozvěděla je, že se očička Krtečkům malují ručně (neprobíhá výroba na strojích), proto byl podle mého názoru o Krtky zájem. Také můžete sehnat razítko s Krtečkem, které není drahé a bude mít také podobný efekt.
2. České sklo a krystalky
Asi se nedokážete představit, že byste do zahraničí posílali vázu. To by asi ani nešlo a bylo by to velice drahé, ale jako maličkou ukázku bych se nebála poslat malý pilníček na nehty. Pilník totiž také vznikl v Česku. Dají se koupit skoro všude a to i s krystalky. Trochu dražší alternativou může být i propiska.
3. Český jazyk
Někteří cizinci se rádi učí nové věci, a když budeme trochu tvořivý, můžeme koupit nějakou oblíbenou knihu penpalky v češtině. Moje penpal Francy má ráda Harryho Pottera, takže k ní putoval Harry v češtině, ona sama o něj projevila veliký zájem. Další knížkou může být nějaká jednoduchá obrázková knížka nebo obrázkový slovník. Kromě knížek můžeme poslat třeba i pexeso, které je s českými a anglickými slovíčky. 4. České známky
Mě samotnou známky velice potěší. Mám ráda známky s razítkem, tedy prošlé poštou, a ty vlastně nikoho nic nestojí. Nemají už skoro žádnou hodnotu. Hodnotu mají možná jen pro sběratele.Někteří sběratelé ale požadují známky "neprošlé poštou". V těchto případech bych obětovala známky malých hodnot, dejme tomu do 5 Kč. Ačkoli u nás není takový výběr, dají se sehnat i krásné známky.
Nejlepší cesta objednání známek je přes českou poštu (občas to trvá dlouho, ale nad 600 Kč se neplatí poštovné).
Odkaz na známky do 5 Kč
Známky, co jsou běžně dostupné, můžete vidět na obrázku. Já osobně mám velice ráda celou "Kytkovou edici" nebo třeba Krtkové známky.
5. České peníze
A proč neposlat třeba i českou minci? Zrovna nedávno mi přišli peníze z Číny, ze kterých jsem měla velikou radost a zkoumala je dopodrobna.Můžeme poslat mince, které již nejsou platné. Třeba desetníky, dvacetníky, atd.
Pro zajímavost bych poslala 1 Kč. Jako popisek bych napsala, že je to mince s nejnižší hodnotou a že je na ní obrázek koruny a to proto, že se jí tak říká. Ale zatím jsem neměla tu příležitost. Samozřejmě to s mincemi nesmíme přehánět, aby jich dost zůstalo v oběhu.☺
Zdroj: Google
6. Něco domácího - med, marmeláda
Na Vánoce jsem si se svoje penpalkou posílala balíček a největší radost jsem měla právě z medu a marmelády, které ona sama vyrobila. V každé zemi jsou jiné recepty a naše chutě se nedají srovnávat s jinými, proto se nebojte posílat i obyčejné a běžné věci.
7. Stírací losy
Pro zajímavost můžete zaslat české losy. Nejlepší je, pokud i přeložíte text na nich. Losy se dají pořídit docela levně a to pěkné kousky.Pokud Vám přijde líto peněz, tak si stírací los setřete, co kdyby byl výherní, že? Nevýherní potom můžeme poslat dále.
8. Jízdenky a účtenky
Každého zajímají místní věci. Mě osobně by nejvíce zaujaly jízdenky z hlavního města a účtenky z obchodů, které jsou celosvětové, abych je mohla porovnat s účtenkami od nás.Jízdenky z obyčejné městské nestojí za moc, (alespoň u nás), ale myslím si, že z Pražského metra by mohly cizince zaujmout. Ti cizinci, kteří u nás byli a jeli metrem, tak si vybaví celou jejich dovolenou v Česku.
9. Pivo, případně pytlíčky čajů
Pokud posíláme balíček, rozhodně bych přibalila plechovku českého piva. Na značce ani tolik nezávisí (já bych poslala nejspíš Plzeň), samozřejmě můžete vybrat to, které Vám nejvíc chutná. Z vlastní zkušenosti vím, že ten kdo přijel (ze známých) do Česka a ochutnal pivo, tak se zamiloval. Opravdu je to pro cizince něco skvělého.
(zdroj: google.com, 6. 6. 2016)
Klasikou jsou pytlíky čajů, které posíláme v obálkách. Chtělo by to ale čaj, na kterém je český název, aby to mělo alespoň trochu smysl. Pokud Existuje nějaký typický český čaj, poslala bych ten, ale o žádném nevím. Každopádně čaj popsaný "cizím" jazykem určitě potěší.
10. Recept
Recept není sice typicky česká věc, ale jde o ten požitek z jídla. Jako nás zajímá např. italské jídlo, tak i zahraniční postcrossery potěší recept, který si budou moci uvařit u nich. Volila bych jednoduchý recept, který zvládne každý a přeložila bych ho do angličtiny. Někteří cizinci třeba neznají klasický řízek (v trojobalu). Chce to být kreativní.Vy co neznáte, existují dokonce i pohlednice, na kterých je přímo recept, např. zde.
Abych udělala maličké shrnutí, pokud nechcete utrácet za poštovné (což chápu, dneska je pošta do ciziny opravdu drahá), volte dárečky, které můžete dát bez problémů do obálky a nepřesáhnete základní váhu.
A tip pro Vás? Co můžete, zkuste přilepit na pohlednici. Inspirace můžete najít v jednom z mých předešlých článků: 10 způsobů, jak zdobím pohledy
Vaše Hanča