pátek 1. července 2016

Motýlkové známky z Maďarska (2. díl)

Ahojky.

Dneska jsem tu s dalším dílem o známkách s motýly. Dneska si prohlédnete známky z Maďarska. Jelikož jich mám hodně, tak se vejdou samostatně do jednoho dílu.

motylkove-znamky-2.-dil.jpg

Magyar posta znamená Maďarská pošta, kdo by to byl řekl. Všechny známky tedy pochází z Maďarska. Když zadáme do vyhledávače „magyar stamps butterfly“, můžeme vidět spoustu nádherných známek.

1. známka

V edici motýlka s kytičkami je dokonce i včelička, pro ukázku vám sem dávám odkaz. Je to překrásná edice. Někdy mi přijde, že naše známky nejsou tak hezké. Ačkoli také máme spoustu skvostů a asi jde spíš o to, že naše známky už máme (teda alespoň já) okoukané. Tato známka je přibližně z roku 1980.

Známka je edice Motýli a můry (anglicky Butterflies and moths). Stejně jako další dvě zmiňované.

Motýlek na známce má latinský název Vanessa atalanta, v češtině ho známe jako Babočku admirála.

"Babočka admirál (Vanessa atalanta Linné, 1758) je jeden z největších denních motýlů Česka z čeledi babočkovitých. Je rozšířena v téměř celé Evropě, severní Americe, Asii a severní Africe. Vyskytuje se převážně v teplejších oblastech, ale v létě migruje i dále na sever."
(Wikipedia, 20. 5. 2016)

Pokud si dobře pamatuji z dětských let, tento motýlek se dokonce vyskytnul i v pohádce Mach a Šebestová - Jak Mach a Šebestová hlídali dítě (můžete se podívat zde).


2. známka

Motýlek je z vintage edice Motýli a můry (anglicky Butterflies and moths). Moc vintage mi známka nepřijde, ale je také krásná. Známka je z roku 1974.

Název motýla je podle známky "bíbor medvelepke". Po chvilce hledání jsem našla jeho latinský název Rhyparia purpurata, český název je Přástevník angreštový.

V Česku se objevuje v severozápadní části a to na přelomu jara a léta (v květnu a červnu).
(www.motyli.kolas.cz, 25. 5. 2016)


3. známka

Poslední známka z edice Motýli a můry (anglicky Butterflies and moths)., kterou mám ve své sbírce.
Když jsem hledala bližší informace, tak jsem našla ze známek vytvořené dokonce i šperky. Překvapilo mě to. Ale je pravda, že motýlci jsou něžní, tak proč by nemohli ženu zdobit. Abyste si to dokázali představit, můžete se podívat před odkaz zde: Google obrázky.

Známka je krásná, dívčí, z ní bych si šperk dovedla představit. Ačkoli filatelistům se to rozhodně nelíbí, já musím uznat, že je to skvělý nápad.



4. známka-8. známka

Každá známka má na sobě rok 1984, známky jsou tedy z tohoto roku.

Motýl Morpho Cypris pochází z Jižní Ameriky a je známý svou modrou barvou s bílými tečkami. Patří do čeledi babočkovití.
(zdroj: butterflycorner.net , 1. 6. 2016)

Tato čeleď je celosvětově rozšířena a existuje asi 5000 druhů. Je to nejvíce rozšířená čeleď denních motýlů.
(zdroj: wikipedia.com , 1. 6. 2016)


Další motýlek se jmenuje Ancyluris Formosissima, bohužel ať jsem hledala, jak jsem hledala, nepodařilo se mi najít jeho český název. Možná to bude tím, že motýl se zase vyskytuje v Jižní Americe, a to hlavně v Ekvádoru, Peru a Bolívii.
V Americe se mu říká "living treasure", což v češtině znamená "žijící poklad".  Název má vyjadřovat něco hrozně moc pěkného.
(zdroj: wikipedia.com, 1. 6. 2016)





Další dva motýli Epiphile Dilecta a Sara Agro jsou z čeledi babočkovití. Více informací jsem o těchto motýlech nenašla, bohužel se nevyskytují na našem území a je těžké o nich něco najít.

Motýlek Danaus Chrysippus je známý pod anglickým názvem "plain tiger". Do češtiny bych ho přeložila jako "jednoduchý tygr", český název jsem ale nenašla.

Motýl patří také do čeledi babočkovití. Motýl je rozšířený v Asii a Africe. Předpokládá se, že plain tiger je jeden z prvních motýlů, který byl použit v Egyptě při nástěnných malbách.
(zdroj: wikipedia.com, 6. 6. 2016)


K motýlkám je to všechno a budu se na Vás zase těšit u dalšího dílu.
Hezký prosluněný víkend přeje,
Hann